+36-93-787050
Nagykanizsa, Sugár út 8.
 Régi oldal
kezdőlap / hírek / Történelmi visszatekintő
2021. június 11. péntek 16:38
Történelmi visszatekintő
Miután a nagykanizsaiak felszabadították magukat, városunk az új ellenállás központjává vált.
Nagykanizsa

Miután a nagykanizsaiak felszabadították magukat, városunk az új ellenállás központjává vált - emlékeztetett Czupi Gyula. Történelmi visszatekintő sorozatunkban a Halis István Városi Könyvtár igazgatója ezúttal az 1848-49-es forradalom és szabadságharc muraközi eseményeiről számolt be.

1848 október közepén Perczel Mór seregei Nagykanizsára és környékére vonultak, mivel várható volt, hogy az onnan kiűzött ellenséges, horvát csapatok bármikor újra támadásba lendülhetnek. Perczel néhány ezer fős csapata átlépte a Murát, a folyót védő horvát és osztrák katonaságot pedig a Dráván, illetve az osztrák-magyar határon túlra űzték. A hadiesemények sikeresek voltak, rövid idő alatt az egész Muraköz felszabadult. Mint arra Czupi Gyula rámutatott: egy környékbeli lakos kiemelkedő cselekedetéről is írnak a könyvekben: a molnáriból származó legény átúszott a folyó horvát oldalára, elkötött egy kompot és áthozta a magyar oldalra. Ezzel már a csapatokat könnyen át tudták szállítani.

– Ide jöttek először az elfogott hadifoglyok, ide hozták a sebesülteket, mindegy, hogy magyarok voltak, vagy a horvát területről jöttek. Az Alsó-templom kórházzá alakult, komoly átalakítások történtek. Egyébként már megkezdődött az is, hogy fertőző betegségek megjelentek, tehát külön kellett arra tekintettel lenni, hogy a fertőzések ne terjedjenek. Azért választottuk ezt a helyet, ahol most erről mesélek, mert a Deák térnek bizonyos részei akkor már léteztek. A déli falának bizonyos épületei megvoltak már akkor is. Azóta sokat alakultak, változtak is, de a mögöttem található épület az egészen biztosan látta ezeket az eseményeket és biztosan itt vonultak el a seregek – mesélte Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója. 

Galéria
további friss hírek
18
jún.
16:08
1
NAGYKANIZSA
UV sugárzás
18
jún.
15:44
4
Nagykanizsa
Egy 14 éves gyereket ütöttek el a zebrán ma délelőtt kilenc óra körül.
Egy 14 éves gyereket ütöttek el a zebrán ma délelőtt kilenc óra körül. A fiút a Teleki és a Tavasz utca kereszteződésében található gyalogátkelőhelyen gázolta el a személygépkocsi. A..tovább olvasom
18
jún.
14:03
4
Nagykanizsa
Nagyon erős UV-B sugárzásra adott ki figyelmeztetést a Nyugat-dunántúli régióban az Országos Meteorológiai Szolgálat a hétvégére.
18
jún.
13:58
4
Nagykanizsa
A bőrünket hidratálással, a szemünket megfelelő minőségű napszemüveggel óvhatjuk a fokozott UV-sugárzás káros hatásaitól.
18
jún.
13:55
4
Nagykanizsa
Hagyományteremtő céllal, Magyarországon az elsők között ünnepelte a kukások világnapját június 17-én a Netta-Pannonia Kft.
18
jún.
13:51
4
Nagykanizsa
A növények gyűjtését önkormányzati rendelet szabályozza.
Időről időre visszatérő probléma a közterületi fák megcsonkítása a városban – tudtuk meg Kámán Lászlótól, a Via Kanizsa Zrt. vezérigazgató-helyettesétől. A napokban nyílik a hársfa,..tovább olvasom
18
jún.
13:48
4
Nagykanizsa
Már csütörtökön indulásra készen álltak az autóban és a kamionokon a felajánlások.
Adományokat szállított a 2020-as, horvátországi földrengés károsultjainak a Zala Megyei -, valamint a Nagykanizsai Horvát Nemzetiségi Önkormányzat, Nagykanizsa önkormányzatával együttműködve. A..tovább olvasom
18
jún.
13:45
4
Nagykanizsa
A DK miniszterelnök-jelöltje hétfőn az Ady utcán tart fórumot.
Nagykanizsán folytatja országjárását Dobrev Klára. A DK miniszterelnök-jelöltje hétfőn az Ady utcán tart fórumot. Az esemény kapcsán ma tartott sajtótájékoztatót Horváth Jácint, a..tovább olvasom
online
adás
Kövesse élőben a Kanizsa Tv adását!
kanizsa tv
magazin
Nézze vissza magazinjainkat online!
kanizsa tv
híradó
Nézze vissza napi híradónkat online!
Ismerje meg a Pannon Egyetem Nagykanizsai kampuszának életét!
mai műsor
híradó 2021.06.18

KÁNIKULA – Nagyon erős UV-B sugárzás várható a hétvégén

GÁZOLÁS – Sokadik eset már, ezúttal egy 14 éves gyereket ütöttek el a Telekin

ADOMÁNY – A városvezetés, a helyi és a megyei horvát nemzetiségi önkormányzat közösen segítette a földrengés károsultjait

partnereink
Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt.
Nagykanizsa Online
VIA Kanizsa
Kanizsai Kulturális Központ
zalaerdő.hu
dzviz
Halis
Halis
Halis
Telefon: +36-93-787050; Telefax: +36-93-787050 Email: kanizsatv@kanizsatv.hu
Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25. Telefonszám: (+36 1 457 7100) Web: www.nmhh.hu