+36-93-787050
Nagykanizsa, Sugár út 8.
 Régi oldal
kezdőlap / hírek / Történelmi visszatekintő
2021. június 2. szerda 14:36
Történelmi visszatekintő
A kanizsaiak saját erejükből szabadították fel magukat a horvát megszállás alól 1848. október 3-án.
Nagykanizsa

A kanizsaiak saját erejükből szabadították fel magukat a horvát megszállás alól 1848. október 3-án. Történelmi visszatekintő sorozatunkban Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója ezúttal városunk egykori lakóinak hősies viselkedéséről számolt be Híradónknak.

1848 szeptemberében Jellasics elhagyta városunkat, ezt követően kisebb-nagyobb horvát megszálló csapatok állomásoztak Nagykanizsán, azonban Jellasics pákozdi veresége megpecsételte a katonák sorsát. Kanizsa népe megtámadta, majd a várost körülvevő nemzetőrök segítségével kiverte őket a településről. Halis István, nagykanizsai helytörténész, valamint Cser József, a forradalom eseményeinek egyik krónikásának a könyvében bővebben is olvashatunk a ’48-49-es dél-zalai történésekről.

– Bent a városban flangálnak ezek a horvát meg reguláris erők. Többféleképpen mesélik el a történetet. Valaki úgy értette, hogy arról beszélgetnek a katonák, hogy: figyeljetek, majd én adom a jelet, akkor indul a szabadrablás, és majd jól kiraboljuk a várost, hiszen úgyis el kell majd mennünk. Ezt hallotta valaki, aki ért szerbül, vagy horvátul és nagy csinnadrattát csapott. Elérik, hogy a harangokat meghúzzák és a város népe pedig összeszalad és elkezdi kiverni az idegen csapatokat a városból, elfogják a tiszteket, akik a vendéglőben vannak. Mindenki elbújt, aki tudna, az szaladna vissza a vasútállomás felé, de őket is elkapják. Az egyik leírás szerint még a Ferences Rendházból - tehát az Alsótemplom Rendház részéből - még a rendház vezetője is lődözött ki a menekülő katonákra – mondta Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója. 

Galéria
további friss hírek
18
jún.
16:08
1
NAGYKANIZSA
UV sugárzás
18
jún.
15:44
4
Nagykanizsa
Egy 14 éves gyereket ütöttek el a zebrán ma délelőtt kilenc óra körül.
Egy 14 éves gyereket ütöttek el a zebrán ma délelőtt kilenc óra körül. A fiút a Teleki és a Tavasz utca kereszteződésében található gyalogátkelőhelyen gázolta el a személygépkocsi. A..tovább olvasom
18
jún.
14:03
4
Nagykanizsa
Nagyon erős UV-B sugárzásra adott ki figyelmeztetést a Nyugat-dunántúli régióban az Országos Meteorológiai Szolgálat a hétvégére.
18
jún.
13:58
4
Nagykanizsa
A bőrünket hidratálással, a szemünket megfelelő minőségű napszemüveggel óvhatjuk a fokozott UV-sugárzás káros hatásaitól.
18
jún.
13:55
4
Nagykanizsa
Hagyományteremtő céllal, Magyarországon az elsők között ünnepelte a kukások világnapját június 17-én a Netta-Pannonia Kft.
18
jún.
13:51
4
Nagykanizsa
A növények gyűjtését önkormányzati rendelet szabályozza.
Időről időre visszatérő probléma a közterületi fák megcsonkítása a városban – tudtuk meg Kámán Lászlótól, a Via Kanizsa Zrt. vezérigazgató-helyettesétől. A napokban nyílik a hársfa,..tovább olvasom
18
jún.
13:48
4
Nagykanizsa
Már csütörtökön indulásra készen álltak az autóban és a kamionokon a felajánlások.
Adományokat szállított a 2020-as, horvátországi földrengés károsultjainak a Zala Megyei -, valamint a Nagykanizsai Horvát Nemzetiségi Önkormányzat, Nagykanizsa önkormányzatával együttműködve. A..tovább olvasom
18
jún.
13:45
4
Nagykanizsa
A DK miniszterelnök-jelöltje hétfőn az Ady utcán tart fórumot.
Nagykanizsán folytatja országjárását Dobrev Klára. A DK miniszterelnök-jelöltje hétfőn az Ady utcán tart fórumot. Az esemény kapcsán ma tartott sajtótájékoztatót Horváth Jácint, a..tovább olvasom
online
adás
Kövesse élőben a Kanizsa Tv adását!
kanizsa tv
magazin
Nézze vissza magazinjainkat online!
kanizsa tv
híradó
Nézze vissza napi híradónkat online!
Ismerje meg a Pannon Egyetem Nagykanizsai kampuszának életét!
mai műsor
híradó 2021.06.18

KÁNIKULA – Nagyon erős UV-B sugárzás várható a hétvégén

GÁZOLÁS – Sokadik eset már, ezúttal egy 14 éves gyereket ütöttek el a Telekin

ADOMÁNY – A városvezetés, a helyi és a megyei horvát nemzetiségi önkormányzat közösen segítette a földrengés károsultjait

partnereink
Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt.
Nagykanizsa Online
VIA Kanizsa
Kanizsai Kulturális Központ
zalaerdő.hu
dzviz
Halis
Halis
Halis
Telefon: +36-93-787050; Telefax: +36-93-787050 Email: kanizsatv@kanizsatv.hu
Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25. Telefonszám: (+36 1 457 7100) Web: www.nmhh.hu